Nasze podejście
Program patronatu nad wymianą doświadczeń skoncentrowany na ochronie obiektów dziedzictwa kulturowego
Colas posiada dedykowany program wymiany doświadczeń, będący połączeniem tradycji i nowoczesności, zaprojektowany w celu:
- udziału w ochronie francuskich zabytków znajdujących się na liście światowego dziedzictwa,
- podkreślenia swoich umiejętności, wiedzy, konkretnych technik i rozwiązań promujących odpowiedzialny rozwój,
- motywowania zaangażowanych zespołów,
- powiązania nazwy i wizerunku Grupy z prestiżowymi referencjami, zapewniającymi wysoką widoczność na arenie międzynarodowej.
W 2010 r. podpisano pierwszą umowę z National Estate of Versailles...
15 kwietnia 2010 r. Colas podpisał długoterminową umowę o wymianie doświadczeń z National Estate of Versailles w celu odnowienia najbardziej zniszczonych, uczęszczanych ścieżek na terenie zamku.
Prace koncentrowały się głównie na promenadzie wokół Fontanny Apolla, północnym tarasie i Gwieździe Królewskiej.
Dążąc do ochrony środowiska i dziedzictwa historycznego tych miejsc, firma Colas zaprojektowała nowy produkt o nazwie Heliocol, na cześć Króla Słońce, Ludwika XIV. Złożona z lokalnych kruszyw z doliny Sekwany, zmieszanych z przezroczystym spoiwem, beżowa nawierzchnia, na którą nałożono warstwę jasnego krzemienia, zachowuje historyczną teksturę i kolor ścieżek w parku. Heliocol zapewnia również wyjątkową trwałość, jednocześnie pomagając zmniejszyć ilość kurzu wzbijanego przez miliony turystów z całego świata, którzy co roku spacerują ścieżkami Zamku.
… a następnie w 2013 r. drugą umowę o wymianie doświadczeń dla National Estate of Chambord
W maju 2013 r. Colas podpisał podobną długoterminową umowę z National Estate of Chambord na odnowienie ścieżek wokół zamku Chambord.
Priorytetowo potraktowano Drogę Królewską, Ścieżkę Poprzeczną oraz Ogród Angielski.
Colas zastosował ten sam proces, który zastosował w Zamku Wersalskim, aby ustabilizować powierzchnię i ograniczyć do minimum kurz, nie zmieniając przy tym wizualnej atrakcyjności obiektu dziedzictwa kulturowego.
… i nowe partnerstwo z Luwrem w 2023 roku
Latem 2023 r. Colas rozpoczął zupełnie nowe partnerstwo patronackie w zakresie wymiany doświadczeń, tym razem ze słynnym Luwrem. Cel? Poprawa dostępności dla zwiedzających północnej i południowej rampy Fer à Cheval w Jardin des Tuileries, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Colas odnowił rampy przy użyciu żwiru związanego cementem i specjalnej, atrakcyjnej wizualnie nawierzchni Colstab, stworzonej z materiałów pochodzących z recyklingu, której parametry mechaniczne zostały zaprojektowane tak, aby spełnić specyficzne wymagania tego miejsca, w tym regularny przejazd ciężkich pojazdów.
Projekt ten jest kolejnym dowodem zaangażowania firmy Colas w ochronę naszego dziedzictwa i tworzenie znaczących połączeń między światem biznesu i kultury.