Projektowanie bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności

Street at night

Projektowanie bardziej zrównoważonych rozwiązań w zakresie mobilności jest wyzwaniem obejmującym sposób, w jaki się poruszamy, jak transportujemy towary, ale także i całą infrastrukturę, która się z tym wiąże. Poprawa dostępu do obszarów wiejskich, rozwój regionów i ochrona środowiska to priorytety, które wymagają nowego podejścia do infrastruktury transportowej i wprowadzenia świeżych rozwiązań w zakresie mobilności. Innowacyjność od ponad 90 lat jest podstawą kultury Colas. Pionierski duch pracowników jest potężną siłą napędową Grupy. Innowacje w dziedzinie mobilności oznaczają, że nigdy nie tracimy z oczu jej roli jako usługi - dla ludzi i planety. Chodzi o to, aby dopilnować, by rozwój w jednym obszarze nie zagrażał przyszłości innego. Musimy sprawić, by nasz wkład był znaczący, abyśmy mogli wspólnie podążać we właściwym kierunku.

Większa mobilność, mniejsze oddziaływanie

Opracowywanie i promowanie rozwiązań niskoemisyjnych

Zapewnienie wszystkim możliwości przemieszczania się nie oznacza, że mobilność powinna być niekontrolowana, coraz szybsza, bardziej wszechobecna i całodobowa. Przede wszystkim chodzi o ochronę zasobów oraz regionów i ekosystemów, w których żyjemy i poruszamy się. Nie ma przyszłości dla mobilności bez odpowiedzialności i umiaru. Celem nie jest dostarczanie coraz potężniejszych rozwiązań w zakresie mobilności, ale takich, które są bardziej sprawiedliwe, lepiej dostosowane i bardziej etyczne dla wszystkich. Innowacje muszą odpowiadać na pytanie: „Jak możemy poprawić sposób, w jaki się poruszamy?” Nasza odpowiedź brzmi: poprzez uczynienie mobilności jak najmniej szkodliwą i wolną od zakłóceń, dostosowując i łącząc rodzaje infrastruktury, które stanowią podstawę wszystkich form mobilności, wykorzystując nowe materiały, promując konserwację predykcyjną, aby nasza istniejąca infrastruktura była bardziej trwała, oraz pracując nad tym, aby nasze rozwiązania w większym stopniu nadawały się do recyklingu.

Innowacje na rzecz globalnego i zrównoważonego zarządzania zasobami drogowymi

Innowacyjne podejście uwzględniają cały cykl życia infrastruktury i musi być zintegrowane z ogólnym zarządzaniem infrastrukturą drogową. Celem innowacji jest zagwarantowanie użytkownikom efektywnych i zrównoważonych usług oraz zapewnienie zarządcom rozwiązań optymalizujących ich budżety na utrzymanie i inwestycje, przy jednoczesnym zmniejszeniu śladu węglowego.

W celu jak najdokładniejszego monitorowania potrzeb w zakresie utrzymania infrastruktury i uzyskania lepszego wglądu w obszary, w których działa, Colas wprowadza szereg innowacyjnych usług, które łączą monitorowanie i inspekcję infrastruktury, zbieranie i przetwarzanie danych, planowanie i monitorowanie wydajności, realizację prac budowlanych, operacyjnych i konserwacyjnych oraz rozwiązania w zakresie recyklingu infrastruktury po zakończeniu jej okresu użytkowania.

Oferują one szereg korzyści:

  • finansowe – dzięki zminimalizowanie wydatków na utrzymanie i rozłożenie ich w czasie, a także wprowadzenie możliwości wahań budżetowych
  • organizacyjne – poprzez lepsze zrozumienie zasobów infrastruktury drogowej i potrzeb użytkowników
  • środowiskowe – dzięki przedstawieniu opłacalnych, zrównoważonych rozwiązań i optymalizacji harmonogramu prac, a tym samym zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych.

Rozwiązania w zakresie mobilności dla bardziej spójnych, połączonych społeczności

Innowacje mające na celu poprawę mobilności są sposobem wspierania rozwoju regionalnego. Mobilność łączy, wzmacnia i dodaje energii. Nasze rozwiązania mają pomóc w realizacji lokalnych, krajowych i globalnych ambicji w tym obszarze. Mobilność zmienia się wraz z upływem czasu, ewoluując wraz z pojawieniem się nowych wzorców użytkowania i stylu życia - pozwala nam to przemyśleć, w jaki sposób wykorzystujemy przestrzeń, którą mamy. Infrastruktura transportowa musi być rozwiązaniem, a nie ograniczeniem, tak aby mobilność mogła być postrzegana jako usługa, oferująca jak najwięcej opcji, jednocześnie promując rozwój regionalny i zapewniając dobrobyt ludziom, którzy tam mieszkają i pracują. Chodzi o realizację celu. Dlatego nie postrzegamy innowacji w zamkniętej, scentralizowanej próżni, ale raczej jako wspólną filozofię, która służy społecznościom.

Przestrzeń publiczna: promowanie interakcji społecznych

Innowacje wymagają gotowości do zmian, podejmowania wyzwań i przyjmowania tego, co może pomóc nam się rozwijać. Przestrzenie publiczne i drogi to przede wszystkim miejsca spotkań i dzielenia się. Naturalnie przyjęliśmy więc podejście do innowacji, które odzwierciedla tę filozofię: otwarte, integracyjne i oparte na ekosystemie interesariuszy. Wspieramy i zachęcamy do otwartych innowacji oraz uczestniczymy we zbiorowych projektach, które pomagają ulepszać nasze dobro - przestrzeń publiczną i sprawiają, że mobilność staje się wspólną podróżą i prawdziwą dźwignią rozwoju regionalnego.