Priorytety zrównoważonego rozwoju
Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR) to nie tylko modne hasło: odzwierciedla fundamentalną zmianę w naszym społeczeństwie
W kwestiach związanych ze spójnością społeczną, zmianami klimatycznymi ochroną zasobów, bioróżnorodnością a także poprawą warunków życia Interesariusze Grupy, a w szczególności nasi pracownicy - mają wysokie oczekiwania i są bardzo zmotywowani by je spełnić.
Odpowiedź Colas jest zakorzeniona w naszej kulturze skoncentrowanej na ludziach, łączącej w sobie nasze podstawowe wartości, takie jak troska, dzielenie się i odwaga, a także nasze bliskie więzi z lokalnymi społecznościami w regionach, w których działamy, oraz naszego ducha innowacji i wiele innych.
Nasze podejście
Podejście Colas do społecznej odpowiedzialności biznesu oparte jest na podwójnym przekonaniu, że działalność spółki pomaga zaspokajać podstawowe potrzeby i aspiracje oraz że należy ją prowadzić w sposób odpowiedzialny. Colas musi brać pod uwagę oczekiwania i sprzeczności współczesnego społeczeństwa, w tym spójność społeczną, zmiany klimatyczne, utratę bioróżnorodności, ochronę zasobów, potrzeby transportowe i mieszkaniowe, poprawę warunków życia, transformację energetyczną, zarządzanie zasobami i rosnące oczekiwania w zakresie etyki.
Nasze podejście do odpowiedzialności społecznej ma na celu promowanie głębokiej i trwałej kultury ciągłego doskonalenia w tej dziedzinie, w 1000 lokalnych jednostek biznesowych Grupy Colas zajmujących się budownictwem i ponad 3000 jednostkach produkujących materiały we wszystkich krajach, w których prowadzimy działalność.
Priorytety zakorzenione w idei zagrożeń i szans
Colas wdraża to podejście w oparciu o szereg priorytetów zakorzenionych w koncepcji ryzyka i szans, zarówno w odniesieniu do specyfiki swoich linii biznesowych, jak i potrzeby poczynienia postępów we wszystkich firmach we wszystkich sektorach przemysłu.
Podejście to oraz związane z nim cele i działania są spójne z 17 Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG), z których połowa ma bezpośrednie zastosowanie do działalności Colas: dobre zdrowie i dobrobyt, równość płci, przystępna cenowo i czysta energia, godna praca i wzrost gospodarczy, przemysł, innowacje i infrastruktura, zrównoważone miasta i społeczności, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, działania na rzecz klimatu, życie na lądzie.
Wpływ i ryzyko
Macierz istotności CSR
Colas identyfikuje i priorytetyzuje kwestie związane z odpowiedzialnością społeczną w ramach macierzy istotności CSR, opracowanej w oparciu o szereg systemów referencyjnych. Macierz ta porównuje dane wewnętrzne (model biznesowy, istniejąca polityka, mapowanie ryzyka itp.) z różnymi zewnętrznymi ramami odniesienia (ISO 26000, art. 225-102 francuskiego kodeksu handlowego, GRI, itp.). Analiza wymienia pięć szerokich kategorii zagadnień CSR specyficznych dla Grupy: Zarządzanie i Regiony, Produkty i Rozwiązania, Kapitał Ludzki oraz Etyka i Środowisko.
Ciągłe doskonalenie
Biorąc za punkt wyjścia tę pierwszą analizę istotności, firma Colas postanowiła wykorzystać platformy crowdsourcingowe, aby dać głos swoim interesariuszom, zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym, we Francji i na całym świecie. Celem było lepsze zrozumienie ich oczekiwań i uwzględnienie zobowiązań Grupy w podejściu do ciągłego doskonalenia.
W oparciu o analizę istotności i konsultacje z interesariuszami wewnętrznymi i zewnętrznymi, firma Colas określiła 8 zobowiązań CSR, które zostały wdrożone w ramach planu korporacyjnego ACT (Act & Commit Together).
Projekt korporacyjny ACT
Działajmy i Angażujmy się Razem (Act & Commit Together)
W 2021 r. cele CSR Grupy zostały przełożone na ambitny, pełen wyzwań projekt korporacyjny pod nazwą ACT (Act & Commit Together), skupiający się na 8 zobowiązaniach Colas w zakresie CSR wobec interesariuszy.
Od prawie 20 lat Colas realizuje podejście oparte na odpowiedzialności społecznej, które obejmuje główne priorytety zrównoważonego rozwoju, a wszędzie tam, gdzie działamy, nasi pracownicy już biorą udział w wielu lokalnych inicjatywach.
Obecnie ACT pozwoli nam lepiej koordynować, udostępniać i dokumentować te działania, w sposób konkretny i przejrzysty, w zestawieniu z celami i wskaźnikami, które pozwolą nam zmierzyć nasze postępy i osiągnięcia. Musi on również angażować wszystkich interesariuszy Grupy i umożliwiać im podejmowanie działań.
Zarządzanie
Dział CSR jest odpowiedzialny za wdrażanie i nadzorowanie planu korporacyjnego ACT. Na czele każdego zobowiązania CSR stoi lider zobowiązania, który koordynuje kompleksowy plan działania we współpracy z lokalnymi moderatorami w jednostkach operacyjnych. Każda jednostka biznesowa jest następnie odpowiedzialna za wdrażanie działań i śledzenie ich postępów.
Wszystkie zespoły Colas na całym świecie są w pełni zaangażowane i oddane realizacji ośmiu zobowiązań CSR podjętych przez Grupę.