Tallya quarry

Kopalnia Tallya: W trosce o bioróżnorodność

Colas Északkő, lokalna spółka zależna Colas na Węgrzech, specjalizująca się w produkcji kruszyw, prowadzi kilkanaście kamieniołomów, w pełni szanując otaczające środowisko na terenach chronionych przez Unię Europejską i UNESCO. Region ten jest domem dla cennego materiału: twardej skały wulkanicznej, szczególnie dobrze nadającej się do stosowania zarówno w nawierzchniach, jak i podbudowie.

Od wydobycia po kruszenie i testy jakości, pracownicy Colas od ponad 30 lat wydobywają tę skałę ściśle przestrzegając najlepszych praktyk środowiskowych. Kamieniołom Tallya w północno-wschodnich Węgrzech pokazuje, w jakim stopniu zakłady produkcyjne są nierozerwalnie związane ze środowiskiem, w którym się znajdują.

ODSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Podejście do ciągłego doskonalenia

Tallya quarry

Tallya była przedmiotem dużych projektów modernizacyjnych: automatyzacji załadunku samochodów ciężarowych i wagonów za pomocą dwóch taśmociągów, reorganizacji stref kruszenia i obszarów magazynowych itp. Inwestycje te nie tylko poprawiają zdolność produkcyjną i jakość, ale także jeszcze bardziej zmniejszają wpływ kamieniołomu na środowisko (zapylenie, hałas, wpływ wizualny), a także ryzyko zdrowotne i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Na przykład sprężone powietrze zastąpiło tradycyjne nawadnianie w celu zmniejszenia zapylenia, a wokół gigantycznego przesiewacza, który sortuje kruszywa na frakcje, zainstalowano ekrany akustyczne. Tallya jest również wyposażona w tory kolejowe, dzięki czemu zespoły dostarczają koleją materiał bezpośrednio z obszaru kruszenia, co pomaga ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Chronione gatunki emblematyczne

Tallya quarry

Kamieniołom Tallya uczynił ochronę środowiska swoim priorytetem. Na terenie obiektu mieszka bardzo ważny gatunek chroniony - puchacz, który na Węgrzech ma tylko około 100 par. Niektóre z nich wybrały ściany kamieniołomu do gniazdowania i wysiadywania jaj. Colas Északkő regularnie konsultuje się z ornitologami i ekspertami w sprawie tego ptaka, dzięki czemu kamieniołom może nadal funkcjonować i współegzystować z otaczającą go fauną. Wiosną bada się wypluwki, które wypluwa chroniona sowa, aby sprawdzić jakość jej pokarmu. Postanowiono zakazać używania materiałów wybuchowych od marca do czerwca, aby nie zakłócać gniazdowania, a wibracje spowodowane eksplozjami zostały zredukowane. Projekt rekultywacji krajobrazu został nawet wstrzymany, gdy specjaliści zorientowali się, że puszczyk rogaty szczególnie lubił odpoczywać na zboczach wyciętych przez człowieka! Dla Colas odgrywanie roli w ochronie planety zaczyna się od codziennego poszanowania środowiska w zakładach produkcyjnych.