Renewing the drinking water pipes on the Island of Groix

Wyzwanie logistyczne na wyspie Groix

Na wyspie Groix, w regionie Morbihan w Bretanii we Francji zespoły Spac, spółki zależnej Colas specjalizującej się w transporcie wody i energii, odnawiają rury z wodą pitną. Prowadzone są projekty mające na celu stopniową wymianę przestarzałego sprzętu. Co istotne, Spac zakończył podłączenie nowej stacji uzdatniania wody na wyspie do zapory Port-Melin i odwiertów.

Projekt wymagał ułożenia 2 400 m nowych rur, które musiały zostać podłączone do istniejącej sieci, ostatecznego usunięcia zestawów zaworów, tak aby zakład był zasilany wyłącznie z nowych rur. Projekty budowlane na wyspach często wymagają doskonałego zarządzania dostawami materiałów, co jest kluczowym elementem zapewniającym płynny przebieg prac.

ODSŁUCHAJ WERSJI AUDIO

Bez przerwy w dostawie wody

Renewing the drinking water pipes on the Island of Groix

Podobnie prace związane z podłączeniem domów do sieci wymagały całkowitej wymiany istniejących rur, które wykonane były z azbestu i popękane, na nowe rury żeliwne. Zainstalowano 35 przyłączy do każdego domu. Wszystko to odbyło się bez odcinania dopływu wody: przełączenie na nową sieć nastąpiło po przeprowadzeniu testów sanitarnych. Na wyspie nie ma kamieniołomów więc 300 ton kruszyw przetransportowano z lądu.

Odzyskiwanie odpadów budowlanych

Renewing the drinking water pipes on the Island of Groix

Z drugiej strony gospodarowanie odpadami budowlanymi również stanowi wyzwanie. Aby uniknąć konieczności składowania wykopanego materiału na wyspie lub transportu go na stały ląd, zespoły Spac postanowiły poddać go obróbce na miejscu i przekształcić w wysokiej jakości zasypkę. Po ułożeniu rury wodociągowej wyciągnięty materiał zmieszano z cementem i wykorzystano do zasypania wykopów. Odzyskiwanie odpadów na miejscu jest zarówno ekonomiczne, jak i praktyczne, a także pomaga ograniczyć ślad węglowy projektów budowlanych.