Kryzys klimatyczny i utrata różnorodności biologicznej to główne wyzwania środowiskowe i społeczne. Aby zająć się tymi kwestiami, w 2020 r. Colas przeprowadził strategiczny przegląd, który skutkował stworzeniem kompleksowego planu działania na rzecz niskoemisyjności i bioróżnorodności. Grupa ogłosiła dwa ambitne cele w zakresie redukcji emisji, zgodnie z porozumieniem paryskim*:
- Redukcja bezpośredniej emisjii gazów cieplarnianych o 46.5% (Zakres 1 i 2)
- Redukcja o 30% w całym łańcuchu wartości wyższego szczebla (Zakres 3a), który odpowiada za 85% całkowitej emisji Grupy
* Znacznie poniżej 2°C w oparciu o metodologię uznaną przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi)
Włączenie priorytetów dotyczących zmian klimatycznych do strategii całej Grupy
Zmiany klimatyczne mają bezpośredni wpływ na rynki na których działa Colas, co skłania Grupę do przeglądu zakresu niektórych jej tradycyjnych działań i otwarcia nowych możliwości dostosowania swojego modelu biznesowego w świetle transformacji ekologicznej.
Przeprowadzono analizę ryzyk i możliwości wynikających z przejścia na technologię niskoemisyjną dla całej Grupy i wstępne ustalenia uwzględniono w jej strategii.
Aby towarzyszyć tej transformacji energetycznej, Grupa podnosi świadomość pracowników poprzez szkolenia, webinary, dni dedykowane kwestiom związanym ze środowiskiem i zmianami klimatycznymi, czy też warsztaty Fresk dotyczące klimatu i różnorodności biologicznej, a także warsztaty Low Carbon Way.
Podejmowanie działań w celu obniżenia intensywności emisji dwutlenku węgla pochodzącego z bezpośredniej emisji
Jednym z celów Colas jest zmniejszenie bezpośredniej emisji CO2 o 30% do 2030 roku. Aby osiągnąć ten cel, pracujemy w wielu obszarach w całej Grupie:
- Zwiększając efektywność energetyczną (zmniejszenie zużycia energii w naszych branżach poprzez doskonałość operacyjną)
- Przechodząc na mniej emisyjne źródła energii (niskoemisyjne maszyny i floty lekkich pojazdów zasilane niskoemisyjną energią elektryczną, biodieslem, biogazem i zielonym wodorem)
- Opracowując nowe, innowacyjne procesy produkcyjne o mniejszej emisji (alternatywne źródła energii, opracowywania innowacyjnych rozwiązań zastępujących ciężki olej opałowy)
- Wspierając bardziej zrównoważone zachowania, np. poprzez monitorowanie zużycia paliwa i przeprowadzanie szkoleń w zakresie eco-drivingu w całej Grupie.
Opracowywanie i promowanie niskoemisyjnych technologii i rozwiązań
Zmniejszenie naszego śladu węglowego będzie przede wszystkim wymagało wdrożenia produktów i technik niskoemisyjnych opracowanych w wyniku ukierunkowanych badań i rozwoju, na przykład poprzez stosowanie cementów niskoemisyjnych i spoiw hydraulicznych, a także spoiw i topników pochodzenia biologicznego, produkcję betonu o mniejszym śladzie węglowym, zwiększenie ilości materiałów pochodzących z recyklingu stosowanych w masach bitumicznych i rozszerzenie wykorzystania recyklingu w miejscu wbudowania. Osiągnięcie naszych celów w zakresie redukcji wymaga promowania tych produktów i technologii poprzez kampanie marketingowe i inicjatywy mające na celu podniesienie świadomości naszych klientów, skupiając się w szczególności na oferowaniu przyjaznych dla środowiska alternatyw i podkreślaniu korzyści naszych produktów i technik.
Optymalizacja rozliczania emisji dwutlenku węgla dla naszej działalności
Colas wprowadził nową metodologię obliczania śladu węglowego wszystkich swoich działań. Ta metodologia bierze pod uwagę przepływy fizyczne i wydatki związane z prowadzeniem działań.
Wprowadzono również dwa narzędzia oparte na danych fizycznych i finansowych: Colas Carbon Footprint, aby wizualizować ślad węglowy podmiotów Grupy w czasie rzeczywistym, oraz Colas Carbon Counter, aby z wyprzedzeniem obliczyć ślad węglowy miejsc pracy.
Pomaganie naszym klientom i użytkownikom w osiągnięciu neutralności węglowej oraz zmniejszeniu emisji
Możliwości biznesowe w zakresie wychwytywania i składowania CO2, walki z miejskimi wyspami ciepła, niskoemisyjnej mobilności i transportu itp. są obecnie badane.
Rzeczywiście, Colas włączył do swoich działań badawczo-rozwojowych wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. W tym celu dzięki jasnym nawierzchniom, urządzeniom związanym z uzdatnianiem wody czy nawet odnową roślinności wzbogacamy istniejące rozwiązania w walce z miejskimi wyspami ciepła. Colas promuje również alternatywny transport kolejowy lub wodny, a także wdraża nowe rozwiązania w zakresie mobilności: Qievo, Flowell itp.
Uwzględnianie priorytetów związanych z utratą różnorodności biologicznej w naszej działalności
W październiku 2022 organizacja WWF (World Wildlife Fund) ogłosiła, że od 1970 r. zniknęło prawie 70% populacji dzikich zwierząt. Ponieważ jedną z głównych przyczyn są zmiany klimatu, wyzwaniem dla Colas w obszarze swojej działalności jest dalsza pomoc w zachowaniu różnorodności biologicznej poprzez:
- Ochronę siedlisk i gatunków poprzez inicjatywy promujące bioróżnorodność w kopalniach
- Uruchomienie programu informacyjnego i podnoszenia świadomości pracowników
- Kontrolę zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza
- Kontrolę rozprzestrzeniania się gatunków inwazyjnych
- Reagowanie na wyzwania związane ze sztucznym zagospodarowaniem lądu
Kluczowe dane
maszyn jest wyposażonych w telematykę pokładową
sprzedanych kruszyw użytych w mieszankach na gorąco i na zimno
działalności związanej z produkcją kruszyw realizuje działania na rzecz różnorodności biologicznej
pracowników przeszkolonych w ramach Climate Fresku